BSMS Track & Field Teams Conference Streak Continues!

Official Website of the BSMS Track and Field Team

Thursday, June 17, 2021

Regional Champs headed to Sectionals!!!!



On Monday, June 14th, the BSMS team had a spectacular performance at the Darlington Regionals.  Both the boys’ and girls’ teams secured the regional championship title.  


Athletes and relays that placed 4th or better are eligible to move on to the Sectional Championship.  Full information on these races can be found at 


https://crm.pttiming.com/uploads/projects/508/D3_Princeton_HeatSheets.pdf


Members of the Boys’ Team who advanced to the Sectional meet at Princeton, Wisc.


Ben Beau - 100 m. dash - 12.26 (4th)

Garrett Ray - 400 m. dash - 55.71 (3rd)

Niko Karavergos - 800 m. run - 2:00.54 (1st)

Luke Unbehaun - 110 m. hurdles - 16.70 (1st place - new PR)

Luke Unbehaun - 300 m. hurdles - 44.05 (1st place - new PR)

4 x 100 m. relay - Ben Beau, Chandler Kelly, Ben Vandigo, Evan Graves (Collin Montayne/Collin 

Fosler alternates) - 45.96 (1st)

4 x 200 m. relay - Chandler Kelly, Ben Vandigo, Evan Graves, Niko Karavergos (Luke 

Unbehaun/Nevada Sandlin alternates) - 1:33.91 (1st place - new BSMS Tri-Op record)

4 x 400 m. relay - Chandler Kelly, Evan Graves, Ben Vandigo, Niko Karavergos (Nate Lawrence/Garrett Ray alternates) - 3:31.49 (1st)

Collin Fosler - high jump - 5-09.00 (1st)

Luke Unbehaun - high jump - J5-08.00 (4th)

Eli Poppy - pole vault - 7-09.00 (3rd)

Chandler Kelly - long jump - 19-01.00 (3rd)

Collin Fosler - long jump - 18-08.50 (4th)

Ben Werner - shot put - 37-11.75 (4th)


Members of the Girls’ Team who advanced to the Sectional meet at Princeton, Wisc.


Hildie Sigwarth - 400 m. run - 1:06.96 (2nd)

Kayci Martensen - 800 m. run - 2:16.94 (1st - new PR)

Ella Woodworth - 800 m. run -  2:28.99 (2nd - new PR)

Kayci Martensen - 1600 m. run - 5:31.02 (1st)

Kayci Martensen - 3200 m. run - 11:20.86 (1st) 

Hanna Martensen - 3200 m. run - 11:48.72 (2nd - new PR)

Leah Fick - 100 m. hurdles - 17.80 (1st - new PR)

Hailey Duerst - 100 m. hurdles - 19.37

4 x 100 m. relay - Kylie Monson, Lily Fick, Sophie Davis, Joelle Sigwarth (Genna Langkamp/ 

Hailey Duerst alternates) - 56.68 (3rd)

4 x 200 m. relay - Hanna Martensen, Joelle Sigwarth, Madison Russell, Anna Richardson (Kylie 

Monson/Sophie Davis alternates) (2nd) 1:54.74

4 x 400 m. relay Kennedy Kudronowicz, Hildie Sigwarth, Alison Winter, Anna Wentz, (Amanda 

Withington/Ella Woodworth alternates) (4th) 4:52.63

4 x 800 m. relay - Ella Woodworth, Hildie Sigwarth, Anna Richardson, Hanna Martensen (Alison

Winter/Kennedy Kudronowicz alternates) 10:22.65 (1st)

Kennedy Kudronowicz - high jump - 4-08.00 (4th)

Madison Russell - pole vault - 8-06.00 (1st)

Hanna Martensen - pole vault - 7-09.00 (4th)

Anna Richardson - Long Jump - 14-00.50 (3rd)



Good luck to all these athletes!


No comments:

Post a Comment