BSMS Track & Field Teams Conference Streak Continues!

Official Website of the BSMS Track and Field Team

Friday, June 11, 2021

8-peat is Super Sweet!


 

On Monday, the BSMS track team won their 8th consecutive conference

championship.  For the boys' team, the Conference Championship consisted

of competition between Benton-Scales Mound-Shullsburg,

who won with a cumulative 212 points, River Ridge (175 points),

Black Hawk (62 points), Pecatonica/Argyle (46 points), Albany (38 points),

Belmont (36 points),  Cassville (36 points), and Monticello (35 points).  


For the girls' team, following the 18 competitive events, the results were - 

Benton-Scales Mound-Shullsburg winning with 205 points, River Ridge (148 points),

Albany (73 points), Black Hawk (68.50 points), Cassville (65.50 points),

Pecatonica/Argyle (43 points), Belmont (38 points), and Monticello (24 points).


One of the greatest feats of this conference win was that every athlete that

participated scored at least one point for the team.  It truly was a team effort!


Two records were broken at the conference meet as well.

Evan Graves broke the Scales Mound School record set by Wouter Pannekoek (54.0) in 2010 with his new time of 52.78 seconds.

Madison Russell set a new conference meet record as well as a new BSMS record with her pole vault height of 10’ 6”.


1st place finishes earning 10 points each


Evan Graves - 100 m. dash - 12.16 
Chandler Kelly - 200 m. dash - 24.06 
Chandler Kelly - 400 m. dash - 52.32
Niko Karavergos - 800 m. run - 2:02.78
Niko Karavergos - 1600 m. run - 4:54.17
Luke Unbehaun - 110 m. hurdles - 17.74
Luke Unbehaun - 300 m. hurdles - 45.57

4 x 100 m. relay -  Ben Beau, Ben Vandigo, Collin Montayne, Nevada Sandlin - 47.32

4 x 200 m. relay - Ben Beau, Nate Lawrence, Nevada Sandlin, Ben Vandigo - 1:39

4 x 400 m. relay - Garrett Ray, Luke Unbehaun, Nate Lawrence,

Chandler Kelly - 3:45.55

Collin Fosler - High Jump - 5-08.00

Collin Fosler - Long Jump - 19-01.00

Kayci Martensen - 800 m. run - 2:29.74 

Kayci Martensen - 1600 m. run - 5:32.30

Kayci Martensen - 3200 m. run - 11:26.51

Leah Fick - 100  m. hurdles - 18.56

Hanna Martensen - 300 m. hurdles - 50.35

4 x 400 m. relay - Ella Woodworth, Hildie Sigwarth, Kennedy Kudronowicz,

Alison Winter - 4:35

Kennedy Kudronowicz - high jump - 4-06.00

Madison Russell - pole vault - 10-06.00


2nd place finishes earning 8 points each

Evan Graves - 200 m. dash - 24.39 
Evan Graves - 400 m. dash - 52.78
Rex Blaine - High Jump - 5-06.00

Hanna Martensen - 3200 m. run - 11:59.72

4 x 100 m. relay - Kylie Monson, Lily Fick, Sophie Davis, Joelle Sigwarth - 56.09

Anna Wentz - high jump - 4-06.00

Hanna Martensen - pole vault - 8-00.00


3rd place finishes earning 6 points each

Garrett Ray - 800 m. run - 2:13.37
Jackson Klang - 3200 m. run - 12:18.00

4 x 800 m.relay - Heath Poppy, Trevor Andrews, Cody Haynes,

Chad Heffele - 10:36.31

Luke Unbehaun - High Jump - 5-06.00 

Eli Poppy - Pole Vault - 8-00.00 

Nevada Sandlin - Long Jump - 18-11.00 

Anna Richardson - 100 m. dash - 14.32 

Anna Richardson - 200 m. dash - 28.64

Anna Richardson - 400 m. run - 1:05.01

Ella Woodworth - 200 m. run - 2:44.95

Ella Woodworth - 1600 m. run - 5:55.00

Kayla Klotz - 100 m. hurdles - 19.83 

4 x 200 m. relay - Kylie Monson, Madison Russell, Lily Fick,

Joelle Sigwarth - 2:00.92

4 x 800 m. relay - Alison Winter, Sophie Davis, Amanda Withington,

Hailey Durst - 13:14.65

Lily Fick - pole vault - 8-00.00

Anna Richardson - long jump - 14-08.00 


4th place finishes earning 5 points each


Ben Vandigo- 100 m. dash - 12.47 
Chandler Kelly - Long Jump - 18-07.00
Joelle Sigwarth - 100 m. dash - 14.36
Madison Russell - 200 m. dash - 28.71
Lily Fick - Discus - 86-07 

5th place finishes earning 4 points each


Ben Beau - 100 m. dash - 12.49
Heath Poppy - 110 m. hurdles - 23.52
Nate Lawrence - Triple Jump - 33-04.50
Ben Werner - Shot put - 36-04.75 
Hildie Sigwarth - 400 m. run - 1:07.32
Leah Fick - 300 m. hurdles - 55.70

6th place finishes earning 3 points each

Jackson Klang - Pole Vault - 7-00.00

7th place finishes earning 2 points each


Genna Langkamp - shot put - 26-01.00

Cody Haynes - Triple Jump - 32-07.00

Hailey Duerst - 100 m. hurdles - 20.91


8th place finishes earning 1 point each


Rex Blaine - Discus - 91-00
Anna Wentz - long jump - 13-03.50 
Faith Santiago - shotput - 25-04.25


No comments:

Post a Comment