BSMS Track & Field Teams Conference Streak Continues!

Official Website of the BSMS Track and Field Team

Wednesday, June 30, 2021

Plaque orders due Monday, July 5th

Conference/Regional/Sectional/State plaque orders can be made through Coach Raley by emailing your order to raley11@gmail.com   

Orders must be in by Monday, July 5 - 8pm


Please include 1) your name  2) phone # 3) number of boys or girls plaques in your email order (please remember to include both number of plaques and type).



(2019 Boys' Plaque shown)

Note: We cannot quote you a price at this time, however, we can tell you that the 2019 plaque cost $30, and would expect this year's plaque to be somewhere in that price range.


Saturday, June 19, 2021

State Track Apparel Order!!


Orders are due Monday (06/21/21) at 9 am!!!!



Please place your order at https://sportsworld.chipply.com/bsmsstatetrack21

BSMS athletes Participating in 10 Events at State Tournament in LaCrosse



It was a stormy night on Thursday, June 17th in Princeton Wisconsin, which delayed the last two races of the night until the next day, but the conclusion of the meet deemed the BSMS Girl’s team Sectional Champions, the BSMS boy’s team securing 2nd place overall, and athletes moving forward in eight events at the State Tournament in La Crosse on Thursday, June 24th.


4 x 800 m. relay - Ella Woodworth, Hildie Sigwarth, Anna Richardson, Hanna Martensen (Allison

Winter/Kennedy Kudronowicz alternates)


Kayci Martensen - 1600 m. run


4 x 200 m. relay - Chandler Kelly, Ben Vandigo, Evan Graves, Niko Karavergos (Luke 

Unbehaun/Nevada Sandlin alternates)


4 x 100 m. relay - Ben Beau, Chandler Kelly, Ben Vandigo, Evan Graves (Collin Montayne/Collin 

Fosler alternates)


Kayci Martensen - 800 m. run


Niko Karavergos - 800 m. run


Kayci Martensen - 3200 m. run


Hanna Martensen - 3200 m. run


4 x 400 m. relay - Chandler Kelly, Evan Graves, Ben Vandigo, Niko Karavergos (Nate Lawrence/Garrett Ray alternates)


Madison Russell - pole vault


Hanna Martensen - pole vault


Collin Fosler - high jump


Link to the full results from the Princeton Sectional can be found at 


https://www.wiaawi.org/Portals/0/PDF/Results/Track/2021/princetonsectional.htm?ver=8MQNii7hdef7TOI49yO3Gg%3d%3d


Link to state track apparel order can be found at  


https://sportsworld.chipply.com/bsmsstatetrack21


Thursday, June 17, 2021

Regional Champs headed to Sectionals!!!!



On Monday, June 14th, the BSMS team had a spectacular performance at the Darlington Regionals.  Both the boys’ and girls’ teams secured the regional championship title.  


Athletes and relays that placed 4th or better are eligible to move on to the Sectional Championship.  Full information on these races can be found at 


https://crm.pttiming.com/uploads/projects/508/D3_Princeton_HeatSheets.pdf


Members of the Boys’ Team who advanced to the Sectional meet at Princeton, Wisc.


Ben Beau - 100 m. dash - 12.26 (4th)

Garrett Ray - 400 m. dash - 55.71 (3rd)

Niko Karavergos - 800 m. run - 2:00.54 (1st)

Luke Unbehaun - 110 m. hurdles - 16.70 (1st place - new PR)

Luke Unbehaun - 300 m. hurdles - 44.05 (1st place - new PR)

4 x 100 m. relay - Ben Beau, Chandler Kelly, Ben Vandigo, Evan Graves (Collin Montayne/Collin 

Fosler alternates) - 45.96 (1st)

4 x 200 m. relay - Chandler Kelly, Ben Vandigo, Evan Graves, Niko Karavergos (Luke 

Unbehaun/Nevada Sandlin alternates) - 1:33.91 (1st place - new BSMS Tri-Op record)

4 x 400 m. relay - Chandler Kelly, Evan Graves, Ben Vandigo, Niko Karavergos (Nate Lawrence/Garrett Ray alternates) - 3:31.49 (1st)

Collin Fosler - high jump - 5-09.00 (1st)

Luke Unbehaun - high jump - J5-08.00 (4th)

Eli Poppy - pole vault - 7-09.00 (3rd)

Chandler Kelly - long jump - 19-01.00 (3rd)

Collin Fosler - long jump - 18-08.50 (4th)

Ben Werner - shot put - 37-11.75 (4th)


Members of the Girls’ Team who advanced to the Sectional meet at Princeton, Wisc.


Hildie Sigwarth - 400 m. run - 1:06.96 (2nd)

Kayci Martensen - 800 m. run - 2:16.94 (1st - new PR)

Ella Woodworth - 800 m. run -  2:28.99 (2nd - new PR)

Kayci Martensen - 1600 m. run - 5:31.02 (1st)

Kayci Martensen - 3200 m. run - 11:20.86 (1st) 

Hanna Martensen - 3200 m. run - 11:48.72 (2nd - new PR)

Leah Fick - 100 m. hurdles - 17.80 (1st - new PR)

Hailey Duerst - 100 m. hurdles - 19.37

4 x 100 m. relay - Kylie Monson, Lily Fick, Sophie Davis, Joelle Sigwarth (Genna Langkamp/ 

Hailey Duerst alternates) - 56.68 (3rd)

4 x 200 m. relay - Hanna Martensen, Joelle Sigwarth, Madison Russell, Anna Richardson (Kylie 

Monson/Sophie Davis alternates) (2nd) 1:54.74

4 x 400 m. relay Kennedy Kudronowicz, Hildie Sigwarth, Alison Winter, Anna Wentz, (Amanda 

Withington/Ella Woodworth alternates) (4th) 4:52.63

4 x 800 m. relay - Ella Woodworth, Hildie Sigwarth, Anna Richardson, Hanna Martensen (Alison

Winter/Kennedy Kudronowicz alternates) 10:22.65 (1st)

Kennedy Kudronowicz - high jump - 4-08.00 (4th)

Madison Russell - pole vault - 8-06.00 (1st)

Hanna Martensen - pole vault - 7-09.00 (4th)

Anna Richardson - Long Jump - 14-00.50 (3rd)



Good luck to all these athletes!


Friday, June 11, 2021

8-peat is Super Sweet!


 

On Monday, the BSMS track team won their 8th consecutive conference

championship.  For the boys' team, the Conference Championship consisted

of competition between Benton-Scales Mound-Shullsburg,

who won with a cumulative 212 points, River Ridge (175 points),

Black Hawk (62 points), Pecatonica/Argyle (46 points), Albany (38 points),

Belmont (36 points),  Cassville (36 points), and Monticello (35 points).  


For the girls' team, following the 18 competitive events, the results were - 

Benton-Scales Mound-Shullsburg winning with 205 points, River Ridge (148 points),

Albany (73 points), Black Hawk (68.50 points), Cassville (65.50 points),

Pecatonica/Argyle (43 points), Belmont (38 points), and Monticello (24 points).


One of the greatest feats of this conference win was that every athlete that

participated scored at least one point for the team.  It truly was a team effort!


Two records were broken at the conference meet as well.

Evan Graves broke the Scales Mound School record set by Wouter Pannekoek (54.0) in 2010 with his new time of 52.78 seconds.

Madison Russell set a new conference meet record as well as a new BSMS record with her pole vault height of 10’ 6”.


1st place finishes earning 10 points each


Evan Graves - 100 m. dash - 12.16 
Chandler Kelly - 200 m. dash - 24.06 
Chandler Kelly - 400 m. dash - 52.32
Niko Karavergos - 800 m. run - 2:02.78
Niko Karavergos - 1600 m. run - 4:54.17
Luke Unbehaun - 110 m. hurdles - 17.74
Luke Unbehaun - 300 m. hurdles - 45.57

4 x 100 m. relay -  Ben Beau, Ben Vandigo, Collin Montayne, Nevada Sandlin - 47.32

4 x 200 m. relay - Ben Beau, Nate Lawrence, Nevada Sandlin, Ben Vandigo - 1:39

4 x 400 m. relay - Garrett Ray, Luke Unbehaun, Nate Lawrence,

Chandler Kelly - 3:45.55

Collin Fosler - High Jump - 5-08.00

Collin Fosler - Long Jump - 19-01.00

Kayci Martensen - 800 m. run - 2:29.74 

Kayci Martensen - 1600 m. run - 5:32.30

Kayci Martensen - 3200 m. run - 11:26.51

Leah Fick - 100  m. hurdles - 18.56

Hanna Martensen - 300 m. hurdles - 50.35

4 x 400 m. relay - Ella Woodworth, Hildie Sigwarth, Kennedy Kudronowicz,

Alison Winter - 4:35

Kennedy Kudronowicz - high jump - 4-06.00

Madison Russell - pole vault - 10-06.00


2nd place finishes earning 8 points each

Evan Graves - 200 m. dash - 24.39 
Evan Graves - 400 m. dash - 52.78
Rex Blaine - High Jump - 5-06.00

Hanna Martensen - 3200 m. run - 11:59.72

4 x 100 m. relay - Kylie Monson, Lily Fick, Sophie Davis, Joelle Sigwarth - 56.09

Anna Wentz - high jump - 4-06.00

Hanna Martensen - pole vault - 8-00.00


3rd place finishes earning 6 points each

Garrett Ray - 800 m. run - 2:13.37
Jackson Klang - 3200 m. run - 12:18.00

4 x 800 m.relay - Heath Poppy, Trevor Andrews, Cody Haynes,

Chad Heffele - 10:36.31

Luke Unbehaun - High Jump - 5-06.00 

Eli Poppy - Pole Vault - 8-00.00 

Nevada Sandlin - Long Jump - 18-11.00 

Anna Richardson - 100 m. dash - 14.32 

Anna Richardson - 200 m. dash - 28.64

Anna Richardson - 400 m. run - 1:05.01

Ella Woodworth - 200 m. run - 2:44.95

Ella Woodworth - 1600 m. run - 5:55.00

Kayla Klotz - 100 m. hurdles - 19.83 

4 x 200 m. relay - Kylie Monson, Madison Russell, Lily Fick,

Joelle Sigwarth - 2:00.92

4 x 800 m. relay - Alison Winter, Sophie Davis, Amanda Withington,

Hailey Durst - 13:14.65

Lily Fick - pole vault - 8-00.00

Anna Richardson - long jump - 14-08.00 


4th place finishes earning 5 points each


Ben Vandigo- 100 m. dash - 12.47 
Chandler Kelly - Long Jump - 18-07.00
Joelle Sigwarth - 100 m. dash - 14.36
Madison Russell - 200 m. dash - 28.71
Lily Fick - Discus - 86-07 

5th place finishes earning 4 points each


Ben Beau - 100 m. dash - 12.49
Heath Poppy - 110 m. hurdles - 23.52
Nate Lawrence - Triple Jump - 33-04.50
Ben Werner - Shot put - 36-04.75 
Hildie Sigwarth - 400 m. run - 1:07.32
Leah Fick - 300 m. hurdles - 55.70

6th place finishes earning 3 points each

Jackson Klang - Pole Vault - 7-00.00

7th place finishes earning 2 points each


Genna Langkamp - shot put - 26-01.00

Cody Haynes - Triple Jump - 32-07.00

Hailey Duerst - 100 m. hurdles - 20.91


8th place finishes earning 1 point each


Rex Blaine - Discus - 91-00
Anna Wentz - long jump - 13-03.50 
Faith Santiago - shotput - 25-04.25


Tuesday, June 8, 2021

 The order for conference championship T-shirts will be put in Tuesday evening ( around 7 pm) so we may have them ready in time for the regional meet. You may order a T-shirt by sending your order and $ in with your athlete to practice on Tuesday, June 8. Shirts prices are - S-XL - $15 XXL - $18, XXXL - $21, XXXXL - $24. Please make checks out to Benton Track.