BSMS Track & Field Teams Conference Streak Continues!

Official Website of the BSMS Track and Field Team

Sunday, May 23, 2021

BSMS Knights Pass the Baton at the Platteville Relays


One of the unique events at the Platteville Relays is the Tetrathlon, where a single athlete competes in four different events.  For the boys’ Trevor Andrews ran the 800 m. run in 2:47.17, the 100-meter hurdles in 16.76 seconds, long jumped 15-00.50 ft., and threw the shotput 20-04.25 feet to take 3rd place overall.


For the girls’ Hailey Durst ran the 800 m. run in 3:00.37, the 100-meter hurdles in 18.99 seconds, long jumped 10-07.00 ft., and threw the shotput 18-09.75 feet to take first place overall.


In record-breaking news, the Girls Distance Medley (2-2-4-8) consisting of Joelle Sigwarth, Madison Russell, Kayci Martensen, and Hilde Sigwarth beat the BSMS Tri-op record with their time of 4:28.19.  The previous record was set in 2014 by BSMS Assistant Coach Brittany Davis, Abagail Davis, Katie Kruger, and Sonja Townsend (4:35.6)


Joelle Sigwarth

Hilde Sigwarth

Kayci Martensen

Madison Russell



First Place Finishes


Girls Distance Medley (2-2-4-8) -  Joelle Sigwarth, Madison Russell, Kayci Martensen, Hilde Sigwarth - 4:28.19  (New BSMS Record!!!)

Pole Vault Relay - Madison Russell (9-06.00) and Hanna Martensen (8-00.00)

Triple Jump Relay -  Kayla Klotz (28-04.00) and  Leah Fick (26-02.50)


Second Place Finishes


High Jump Relay - Collin Fosler (5-10.00) and Luke Unbehaun (5-08.00)

4x100 Meter Relay Throwers - Collin Montayne, Rex Blaine, Eli Poppy, and Heath Poppy - 53.29

4 x 400 m. relay - Ella Woodworth, Kayci Martensen, Anna Richardson, Alison Winter - 4:28.22

4 x 800 m. relay - Ella Woodworth, Anna Richardson, Alison Winter, Hildie Sigwarth - 11:02.96

2 x 100 m. hurdle relay -  Kayla Klotz and Leah Fick 39.28 


Third Place Finishes


4 x 400 m. relay - Heath Poppy, Ben Vandigo, Garrett Ray, and Evan Graves - 3:43.74

Boys Distance Medley (2-2-4-8) - Evan Graves, Ben Vandigo, Chandler Kelly, Garrett Ray  - 

                                                      4:00.24

Long Jump relay - Anna Richardson (13-08.00) and Anna Wentz (12-07.00)


Fourth Place Finishes


4 x 100 m. relay - Ben Beau, Nate Lawrence, Nevada Sandlin and Collin Fosler - 47.14

Boys 800 Sprint Medley (1-1-2-4) - Collin Fosler, Nate Lawrence, Luke Unbehaun, Jackson     

                                                        Klang - 1:49.74

4 x 100 m. relay -  Kylie Monson, Sophie Davis, Kayla Klotz, Joelle Sigwarth - 56.94

High Jump relay - Kennedy Kudronowicz (4-08.00) and Anna Wentz (4-04.00)

Shot put relay - Genna Langkamp (25-04.00) and Faith Santiago (24-07.00) 

4 x 100 throwers relay -  Lily Fick, Genna Langkamp, Zariah Jones, Faith Santiago - 1:03.06


Fifth Place FInishes


2 x 100 m relay - Ben Beau and Nevada Sandlin - 24.70

Long Jump Relay -  Nevada Sandlin (17-00.50) and Ben Beau ( 14-06.00)

2 x 100 m relay - Joelle Sigwarth & Sophie Davis - 29.04

Discus Relay - Lily Fick (69-05) and Genna Langkamp (66-04)


No comments:

Post a Comment