BSMS Track & Field Teams Conference Streak Continues!

Official Website of the BSMS Track and Field Team

Wednesday, May 15, 2019

Seven Time Conference Champs!

Seven Time Conference Champs!

Men’s and Women’s team win the Conference Championship at UWP.





The BSMS athlete’s came to the conference championship ready to compete
on Monday night and won their 7th consecutive conference championship.  The
men’s team scored an impressive 161 points, 24 points more than the 2nd place
competitor. On the women’s team, 159 total points were scored, outscoring their
next place opponent by 32 points.  


This was accomplished because every athlete gave nothing short of all they
had last night, and fought for every place and every point.  Here’s who earned
points for the team in their event.


1st place finishes (scoring 10 points)


200 m dash - Matt Davis
800 m run - Chandler Kelly
300 m hurdles - Matt Davis
4 x 100 relay - Sam Townsend, Ben Vandigo, Evan Graves, Caleb O’Neill
4 x 400 relay - Caleb O’Neil, Evan Graves, Ben Vandigo, Chandler Kelly
High Jump - Matt Davis
800 m - Kayci Martinsen
1600 m - Kayci Martinsen
3200 m - Kayci Martinsen
High Jump - Trinity Law


2nd place finishes (scoring 8 points)


400 m dash - Chandler Kelly
4 x 200 relay - Gabe Liebberr, Dominick Cummins, Evan Graves, Caleb O’Neill
High Jump - Tyler Allen
Pole Vault - Nic Davis
Long Jump - Matt Davis
Discus - Holden Murphy
1600 m. - Hildie Sigwarth
3200 m - Hildie Sigwarth
100 m hurdles - Kayla Klotz
4 x 100 relay - Chloe Matthews, Trinity Law, Madison Russell, Joelle Sigwarth
4 x 200 relay - Chloe Matthews, Madison Russell, Anna Wiegel, Kylie Monson
4 x 800 m - Allison Winter, Eve Nottrott, Ella Reilly, Hildie Sigwarth
Pole Vault - Madison Russell


3rd place finishes (scoring 6 points)


110 hurdles - Gabe Liebberr
4 x 800 m relay - Troy Turpin, James Haas, Jackson Klang, Nic Davis
Triple Jump - Caleb O’Neil
Shot Put - Holden Murphy
4 x 400 m relay - Kennedy Kudronowicz, Kayla Klotz, Anna Wiegel, Kylie Monson
Long Jump - Trinity Law


4th place finishes (scoring 5 points)


300 hurdles - Gabe Liebberr
Shot Put - Zade Jones
800 m - Allison Winter
300 m hurdles - Kayla Klotz
Long Jump - Anna Wiegel
Triple Jump - Kayla Klotz
Shot Put - Megan Greenfield
Discus - Megan Greenfield


5th place finishes (scoring 4 points)


800 m run - Dylan Heim
1600 m run - Nic Davis
Pole Vault - Kylie Monson
Discus - Melanie Knuth


6th place finishes (scoring 3 points)


3200 m run - Nic Davis
Triple Jump - Sam Townsend
100 m dash - Trinity Law
100 m hurdles - Claire Tiedman


7th place finishes (scoring 2 points)


Shot Put - Oren Charles
200 m dash - Kylie Monson


8th place finishes (scoring 1 point)


3200 m run - Jackson Klang
Pole Vault - Jake Fawcett

Triple Jump - Tyler Allen

No comments:

Post a Comment